SZKOŁA PODSTAWOWA NR 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w WESOŁEJ

Wesoła 401

Tel: (13) 439-82-63

E-mail: szkola_wesola@nozdrzec.pl

„Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!...” – Narodowe Święto Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 1 w Wesołej 2017

Szczególną rolę w działalności edukacyjnej naszej szkoły zajmuje coroczny, okolicznościowy program patriotyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości, który w tym roku zorganizowaliśmy w przeddzień Święta – tj. w dn. 10 listopada. W programie upamiętniliśmy także Patrona naszej szkoły marszałka Józefa Piłsudskiego, który wielce przyczynił się do odzyskania niepodległości przez Naszą Ojczyznę.

Tym razem odmiennie niż w latach poprzednich nasze szkolne uroczystości rozpoczęliśmy okolicznościowym programem patriotycznym, a nie Mszą Świętą. Przygotowany program miał przewodnie hasło: „Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!...” Niniejsze hasło związane jest z faktem, iż Polacy dla swej ukochanej ojczyzny „…nigdy nie skąpili krwi swej ni potu, męki, ani czynów, bo śmierć i życie Polsce poświęcili…” – jak mówią słowa wiersza Edwarda Łojana.

Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego, odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego i powitaniu obecnych program rozpoczęliśmy scenką dramową podkreślającą tragizm rozbioru ziem naszego państwa w XVIII wieku. Uczniowie wcielili się w role rodzica, nauczyciela, księdza, żołnierza i gazeciarza oraz trzech sępów – symbolicznych zaborców (Rosja, Austria i Prusy). W klimat wydarzeń wprowadziła też muzyka o tragicznym charakterze. Sępy – zaborcy okrążając żołnierza trzymającego biało – czerwoną flagę wyrywają mu ją i przejmują w swoje władanie, tak jak i nasze ziemie. W dalszej części scenki przedstawiciele środowisk społecznych starali się ukazać, iż mimo wielu zakazów i ograniczeń swobód nałożonych na naród polski przez zaborców dzielnie się im przeciwstawiali, krzewili polską kulturę, naukę, wiarę, kultywowali tradycje narodowe, zaszczepiali w umysłach dzieci miłość do Polski i ducha walki i oporu. Scenka kończy się odebraniem flagi „sępom” przez żołnierza i dumną jej prezentacją, co symbolizować miało fakt odzyskania niepodległości przez Polskę. Całość programu wzbogacona została odpowiednią narracją, patriotyczną pieśnią i poezją, wymowną dekoracją. Duże poruszenie na widowni wywołała część wokalna programu w wykonaniu szkolnego chórku oraz solistki, do czego wykorzystano jakże piękne, chociaż mniej znane dotychczas piosenki patriotyczne przygotowane przez panią Monikę Sobkowicz.

W dalszej części uroczystości zorganizowaliśmy przemarsz uczniów i nauczycieli naszej szkoły za Sztandarem do miejscowego kościoła parafialnego na Uroczystą Mszę Świętą, a odprawiający ją ksiądz Jerzy Ziaja podczas swego kazania wygłosił do zgromadzonych piękne patriotyczne słowo.

Naszą szkolną uroczystość uświetniła obecność zaproszonych gości w osobach: Członka Zarządu Powiatu Brzozowskiego  p. Wiesława Marchla, oraz sołtysa wsi Wesoła p. Jarosława Dąbrowskiego.

Historyczne uroczystości rocznicowe organizowane na terenie szkoły poprzez przypominanie uczniom w ciekawy sposób istotnych faktów z naszej historii mają budować miłość, przywiązanie i gotowość do poświęceń dla Naszej Ojczyzny, ukazywać wzorce do naśladowania, kształtować patriotyczne postawy. Przypominamy uczniom, że to dzięki naszym pradziadom mogły przetrwać w tych dawnych trudnych czasach najcenniejsze nasze wartości narodowe takie jak: historia, język, tradycja, kultura i że to dzięki nim możemy się teraz cieszyć niepodległą i wolną ojczyzną.

Małgorzata i Adam Świder